Palác v neobarokním stylu
Původní palác v neobarokním stylu nechal v letech 1912 – 1916 postavit spolek cukrovarníků. Stavbu zrealizoval stavitel Matěj Blecha na základě projektu, který vytvořili architekti Josef Zasche a Theodor Fischer. Stavba přiléhající k Jindřišské věži se stala ihned dominantou Senovážného náměstí. V roce 1968 se však budova kvůli sovětské okupaci stala provizorním útočištěm pro poslance Národního shromáždění.
Po pádu komunistického režimu v roce 1989 se stala sídlem Investiční a poštovní banky, která zkrachovala a od roku 2000 budova chátrala, protože se pro ni nenašlo jiné využití. To se změnilo v roce 2018, kdy tento chátrající skvost koupila rakouská developerská skupina UBM Development s cílem vybudovat zde exkluzivní hotel, což se podařilo velmi citlivou rekonstrukcí za úzké spolupráce s památkáři a restaurátory. Zrodil se tak hotel Andaz Prague provozovaný americkou společností Haytt se 150 pokoji, 26 apartmány, restaurací, bary a konferenčními místnosti pro pořádání nejrůznějších akcí, od menší zasedání či konference po soukromé večeře.
Systémové řešení pro posuvné dveře
Společnost ECLISSE dodala při rekonstrukci do hotelu systémové řešení pro posuvné dveře do zdi. Architektům se podařilo designově sladit posuvné dveře s ostatními důvtipnými prvky interiéru hotelu, které jsou kombinací dřeva, textilu, kovu, skla v příjemně barevných tónech navozujících klid, radost a harmonii. Po celém hotelu Andaz lze neustále nacházet nové zajímavé detaily odkazující na pražské příběhy a legendy, což přidává do celkové atmosféry hotelu prvek zajímavosti a autentičnosti. Právě staré mýty a historie byly základní ideou designerů při tvorbě zařízení, které podněcuje zvědavost a chuť po objevování. V interiéru hotelu lze najít mnoho detailů odkazující na báje o Bruncvíkovi nebo třeba na pověst o Libuši.
Staré mýty a historie
Nad lobby hotelu bdí Golem, mýtická postava oživené sochy v podobě člověka. Salónek je důmyslně rozdělen policovým systémem do tří tématických zón. Návštěvníci zde mohou objevit umění českých sklářů nebo knihovnu odkazující na známou knihovnu Strahovského kláštera a část je věnovaná alchymistické touze po nalezení umělého zlata z éry císaře Rudolfa II. Díky integrovaným posuvným dveřím lze vytvořit velký vzdušný průchozí prostor vybízející k setkávání a objevování. Pokud je potřeba, lze dveřmi jednotlivé salónky rozdělit na menší privátní plochy s příjemným posezením.
Lví skvosty na chodbách i v pokojích
Procházíte-li chodbami, narazíte na plastiky lvů, v pokojích můžete najít drobné odkazy na legendy zakomponované přímo do nábytkového vybavení, do těl lampiček nebo do rámů zrcadel. Spojení těchto precizně vyvedených detailů z místní kultury s výhledem na historickou architekturu obklopující hotel je ojedinělé a inspirativní. Historii Prahy nasáváte již pobytem v hotelu. Bližším pohledem na jednolité prvky interiéru rychle dojdete k závěru, že před sebou máte báječná truhlářská a čalounická díla barevně sladěná profesionálními designéry.
Posuvné dveře do pouzdra ve zdi
Posuvné dveře do pouzdra ve zdi zde skvěle splnily svůj primární účel, tedy úsporu místa k plnohodnotnému využití prostoru pro zařízení interiéru. Nejčastěji se posuvné dveře využily pro oddělení obytné nebo lůžkové zóny od koupelny. Konkrétně se zvolila bezobložková pouzdra Syntesis LINE, která svými čistými liniemi umožnila v koupelně napojení mramorového obkladu až k hraně průchodu. Do poměrně malého prostoru se bez problému vešel sprchový kout včetně ostatního vybavení. Na koupelnu plynule navazuje obytná část s velkou manželskou postelí, nad níž bdí podobizna pražského lva.
Atypicky vysoké dveře
Z pohledu pokoje jsou na stěnách aplikovány tapety s jemným béžovým dekorem i po celém obvodu dveřního průchodu. Posuvné dveře s nadstandardní výškou 250 cm vytváří zajímavou vizuální proporci: opticky zvětšují místnost a dodávají jí vzdušnosti, lépe zapadnou do prostoru a umocňují dojem vysokých stropů, což dodává interiéru osobitý charakter. K takto velkým a těžkým dveřím bylo chytře zvoleno madlo pro snadný úchop a lehké užívání.
Designové doplňky
Madlo svým provedením ladí k ostatní prvkům interiéru. Dveře do zdi jsou užitečné i u větších apartmá, kde se efektivně využilo zádveří k umístění nábytku. Tím, že se dveře posouvají do stěny a nezabírají místo v otevřeném prostoru, bylo možné více flexibilně tvořit design interiéru. V tomto případě vzniklo v blízkosti koupelny nečekané osobní zázemí s praktickým kosmetickým stolkem a podsvíceným zrcadlem.
Propojení tradičních prvků a moderního umění
Ve všech místnostech hotelu Andaz lze nalézt také zajímavé propojení tradičních interiérových prvků s moderním uměním. Na mnoha místech lze narazit na velmi sofistikované stylové propojení, které k sobě nečekaně dobře ladí. Elegantní kombinace tradičního interiéru s moderními prvky vytváří působivý vizuální kontrast. Obzvláště hmatatelně lze tento kontrast cítit v luxusním apartmánu se soukromou tělocvičnou, která zaujme ihned netradičním cvičebním náčiním zhotoveným ze dřeva a černých funkčních prvků, v pozadí s moderním uměním plným kontrastních barev. Hra barev je v hotelovém pokoji velmi důležitá, protože barvy mají vliv na náladu, pohodu a celkový dojem hostů. Stejně klíčové je dobré osvětlení, které může ovlivnit náladu a atmosféru v místnosti.
Klenotem hotelu je apartmá Adina Suite, kde v minulosti bydlela slavná herečka Adina Mandlová. Řada původních prvků z její ložnice zůstalo zachováno, jen tajné dveře na chodbu pro milence byly při rekonstrukci zazděny.
Masivní dřevěné stěny
Zajímavým prvkem velkých ložnic v apartmánech jsou masivní dřevěné stěny, které vzdušně oddělují oblast pro šatstvo. I zde je viditelná precizní práce s různými materiály a se světly, které vytváří pohodlnou a příjemnou atmosféru v místnosti.
V některých apartmá lze posuvnými dveřmi oddělit privátní část od obývacího pokoje, kde lze u velkého stolu vést i obchodní jednání nebo večeřet s rodinou či přáteli.
Prostory plné přirozeného světla
V hotelu Andaz jsou prostory plné přirozeného světla díky velkoryse řešeným oknům a v některých apartmánech i díky proskleným výklenkům se zimními zahradami, které nabízejí útulné posezení a nádherný výhled. Umístěným světelných zdrojů se však dosáhlo rovnoměrného osvětlení v celé místnosti a byly zdůrazněny důležité prvky interiéru.
Účelně bylo užito také dvoukřídlých posuvných prosklených dveří s masivní obložkovou zárubní, která objímá průchod tvořený silnou stěnou. Prosklené dveře mají několik pozitivních vlastností a výhod, které je činí oblíbenou volbou pro různé typy prostorů. Sklo umožňuje průchod světla z jedné místnosti do druhé, což může zvýšit přirozené osvětlení v interiéru a vytvořit otevřený vzdušný dojem, zlepšit náladu a celkovou atmosféru prostoru. Prosklené dveře umožňují vizuálně propojit různé místnosti, což vytváří dojem souvislého prostoru a zvětšuje pocit otevřenosti.
V roce 2022 byla rekonstrukce hotelu oceněna jako Stavba roku, což svědčí o úspěšné obnově a návratu života do této historické budovy. Zvenku byla budově navrácena původní podoba a uvnitř byl interiér přizpůsoben vysokým nárokům mezinárodního provozovatele hotelu Hyatt, který provozuje hotel Andaz Prague. Oceněno bylo obzvláště, že byla velká pozornost věnována původním historicky cenným dochovaným interiérům, které byly citlivě obnoveny a restaurovány.
Společnost ECLISSE se může pyšnit účastí na této obnově a začleněním svých produktů do prostředí, které oživilo historické interiéry s moderním designem. Posuvné dveře mají v České republice dlouhou historii. Můžeme je najít v historických budovách, jako jsou zámky, paláce, významné veřejné budovy, ale i tradiční venkovské usedlosti. Inovací systému je především kvalita zpracování, jednoduchost v montáži, bezproblémové fungování a dlouhodobá udržitelnost. Posuvné dveře lze kdykoli servisně upravit, což je obzvláště v prostředí hotelu důležité. Posuvné dveře jsou užitečné, umožnují efektivní využívání prostoru a lze je sladit s moderním i tradičním vybavením interiéru.
Hotel Andaz Prague není jen místem k odpočinku, je to inspirativní prostor plný příběhů a jedinečného designu. Díky posuvným dveřím se zde otevírají nové možnosti pro využití prostoru a propojení historie s moderním světem. Toužíte-li po neopakovatelném zážitku v srdci Prahy, neváhejte navštívit tento poklad mezi hotely.